Zwrot kosztów holowania i parkingu uszkodzonego pojazdu
Uzyskanie odszkodowania za koszty holowania i parkingu auta powypadkowego jest możliwe po spełnieniu określonych przesłanek.
Ustosunkowując się do coraz częstszych zapytań płynących ze strony osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, a dotyczących obowiązku zwrotu kosztów holowania oraz parkingu pojazdu uszkodzonego w zdarzeniu drogowym, w pierwszej kolejności wskazać należy, że owe zagadnienie jest dosyć złożone i wymaga głębszego omówienia.
Niewątpliwie ubezpieczyciel sprawcy wypadku zobowiązany jest to wypłaty odszkodowania odpowiadającego wysokości poniesionej szkody. Pamiętać jednak należy, że osoba poszkodowana nie tylko musi liczyć się z kosztami naprawy zniszczonego pojazdu, ale też nierzadko w następstwie uszkodzenia samochodu powstaje konieczność jego holowania i pozostawienia na płatnym parkingu. Pomimo tego, że w ocenie poszkodowanych obowiązek wypłaty odszkodowania za poniesione ww. koszty nie powinien być kwestionowany, ubezpieczyciele często jednak uchylają się od jego spełnienia.
Dochodzenie odszkodowania za koszty holowania i parkingu
Żeby móc skutecznie dochodzić roszczenia o wypłatę odszkodowania za poniesione koszty holowania i parkingu uszkodzonego pojazdu, pamiętać należy o kilku istotnych kwestiach.
Po pierwsze, holowanie pojazdu oraz pozostawienie go na parkingu musi pozostawać w związku przyczynowo - skutkowym z zaistniałym wypadkiem. Jak wskazano w wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 27 listopada 2008 roku, sygn. akt XXIII GA 576/08: "Brak jest podstaw do przyjęcia w ramach treści art. 361 § 1 kc, iż opłaty związane z przechowywaniem wraku pojazdu na parkingu strzeżonym do daty powiadomienia pozwanego Towarzystwa pozostawały w związku z zaistniałą szkodą. Nieuzasadnionym było obciążenie pozwanego kosztami przechowywania pojazdu na parkingu przed datą zgłoszenia szkody i to aż za okres ponad dwóch miesięcy. Odpowiedzialność ubezpieczyciela co do zasady kończy się z chwilą wypłaty odszkodowania. W przypadku szkody całkowitej, w sytuacji w której poszkodowany dysponuje wrakiem pojazdu to od niego zależy do kiedy i za jaką cenę pozostałość pojazdu zostanie sprzedana. Powód podejmował próby zbycia pojazdu przez okres około sześciu miesięcy. Sąd stanął na stanowisku, iż pozwany w niniejszej sprawie zobowiązany był do pokrycia kosztów parkowania pojazdu od momentu zgłoszenia szkody do momentu wypłaty odszkodowania poszkodowanemu".
Po drugie, fakt holowania oraz pozostawienia pojazdu na odpłatnym parkingu należy niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi a wszystkie otrzymane faktury VAT za holowanie oraz parking pojazdu niezwłocznie mu przedłożyć.
Po trzecie, poszkodowany musi liczyć się z koniecznością wykazania, że poniesione koszty były konieczne i ekonomicznie uzasadnione. Jak wskazano w wyroku Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 5 października 2005 r., sygn. akt VI Ca 666/05: "Kwota zapłaty za postój samochodu na parkingu powypadkowym do czasu sprzedaży samochodu jest szkodą, bo stanowi uszczerbek majątkowy po stronie powoda. Koszty związane z transportem uszkodzonego samochodu do Częstochowy, byłyby wyższe od kosztów związanych z pozostawieniem samochodu na parkingu strzeżonym we Wrocławiu. Celowym w tych okolicznościach, było pozostawienie auta powoda na parkingu strzeżonym, bo zmierzało na zmniejszenia rozmiaru szkody. Dlatego też istniały pełne podstawy do uznania, że roszczenie powoda co do zapłaty spornej kwoty było zasadne".
Co istotne, zgodnie ze stanowiskiem judykatury, za szkodę poniesioną w wyniku uszkodzenia pojazdu mechanicznego należącego do poszkodowanego nie będącego podatnikiem podatku VAT, należy określić odszkodowanie, uwzględniając cenę rzeczy (usługi) wraz z tym podatkiem. Jeżeli zatem należność za holowanie czy parking pojazdu stanowi poniesioną przez powoda szkodę, podlega ona wyrównaniu wraz z podatkiem VAT.
Kwestie wypłaty odszkodowania za holowanie i parking uszkodzonego pojazdu mogą odmiennie kształtować się w przypadku powstania szkody w pojeździe z naszej winy bądź też w następstwie awarii samego pojazdu. W takich przypadkach (o ile mamy wykupione ubezpieczenie Autocasco z pakietem Assistance) zasady zwrotu kosztów lub zorganizowania pomocy w nagłych przypadkach uregulowane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W celu przeprowadzenia sprawnego postępowania po powstaniu szkody, warto zaznajomić się z lekturą OWU odpowiednio wcześniej.
Aplikant Adwokacki Klaudia Pierzchalska Zielińska