Renta dla członków rodziny zmarłego w wypadku komunikacyjnym
Prawo przewiduje sytuacje w których, osoba bliska zmarłemu w wypadku drogowym, może uzyskać rentę, która będzie jej wypłacana co miesiąc.
Osoba, względem której ciążył na zmarłym w wypadku komunikacyjnym, ustawowy obowiązek alimentacyjny może żądać od Towrzystwa Ubezpieczeń w którym sprawca miał wykupioną polisę OC, renty obliczonej stosownie do swoich potrzeb oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego.
Prawo do renty nie jest zależne od tego, czy zmarły poszkodowany faktycznie dostarczał środki utrzymania na rzecz osoby uprawnionej, zależy natomiast od tego, czy w chwili śmierci spełnione były przesłanki aktualizujące obowiązek alimentacyjny wobec tej osoby (por. KC Pietrzykowski, Safjan, wyrok SN z 24 sierpnia 1990 r.). Renta z art. 446 par. 2 przysługuje zasadniczo wdowie i dzieciom zmarłego w wypadku. Jak wskazał w wyroku z dnia 3 grudnia 2010 r. Sąd Najwyższy: "Wdowa jest osobą, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny w rozumieniu art. 446 par. 2 zdanie pierwsze k.c." (I PK 88/2010, OSNP 2012/3-4 poz. 37). W przypadku dziadków, będą oni uprawnieni do renty po zmarłym wnuku, tylko w sytuacji uprzedniej śmierci dzieci- ojca/matki zmarłego wnuka.
Podkreślić należy, że takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Wysokość renty dla członków rodziny po zmarłym w wypadku
Przy ustalaniu wysokości renty stosuje się kryteria przyjęte w art. 135 k.r.o., pomimo, że renta ta ma charakter odszkodowawczy a nie alimentacyjny co de facto oznacza, że zasadniczym czynnikiem decydującym o jej wysokości jest szkoda. Zgodnie zaś z art. 446 par. 2 Kodeksu cywilnego Sąd ustalając wysokość należnej renty bierze pod uwagę potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zmarłego.
Sąd określając wysokość renty dla bliskich osoby zmarłej na skutek wypadku powinien uwzględnić nie tylko dotychczasowe możliwości zarobkowe ofiary, ale również prawdopodobieństwo zachowania się jej w przyszłości, jak wskazał słusznie Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 lipca 2005 roku.
Adwokat Agnieszka Prętczyńska
Bezpłatne porady prawne:
- tel. 22 627 46 33
- tel. kom. 531 200 352