Motyw podstrony

Dochodzenie odszkodowań za przestępstwo

W wyniku podjęcia przez jedną osobę działań uznanych przez polskie prawo za nielegalne, a które wywołują negatywne skutki wobec danej osoby fizycznej lub prawnej, poszkodowany ma możliwość dochodzenia odszkodowania z czynów przestępczych. W nie wliczać się z kolei mogą nie tylko kradzież czy napaść, ale również czyny związane z molestowaniem seksualnym czy nękaniem psychicznym (mobbing jest również przestępstwem). W ramach działań naszej kancelarii prawnej, zajmujemy się pomocą w zakresie dochodzenia świadczeń pieniężnych osobom pokrzywdzonym.

Dwa tryby dochodzenia odszkodowania z czynów przestępczych

Osoba pokrzywdzona ma możliwość przede wszystkim dochodzić swoich praw rekompensacyjnych w wyniku postępowania cywilnego, które jest “oderwane” od postępowania karnego, w którym to osoba, która popełniła czyn, zostaje uznana przez sąd za winną, a której sąd wymierza stosowną karę. Drugim sposobem jest uruchomienie tzw. powództwa adhezyjnego, w którym możliwe jest jednocześnie dochodzenie swoich racji w kontekście postępowania karnego, czyli próby ukarania sprawcy, a także dochodzenia prawa do odszkodowania z czynu przestępczego, którego było się ofiarą.

Kto może ubiegać się o rekompensatę?

O świadczenie pieniężne za szkodę w wyniku podjęcia nielegalnych działań może starać się osoba, która w wyniku dochodzenia lub śledztwa otrzymała status pokrzywdzonego. Co ciekawe, ten status przysługuje nie tylko osobom fizycznym, ale również i prawnym, czyli instytucjom, a także przedsiębiorstwom i określonym spółkom.

  • Po ilu latach przedawni się prawo do odszkodowania za znęcanie się?
    Po ilu latach przedawni się prawo do odszkodowania za znęcanie się?

    Odpowiedź na tak sformułowane zapytanie, poprzedzić należy krótką, formalno-prawną analizą tytułowego znęcania, czyli jednego z najpowszechniejszych przestępstw przeciwko życiu w rodzinie.

    Dowiedz się więcej
Dochodzenie odszkodowań za przestępstwo
person
mail
mode_edit
sms

 
Wyślij zapytanie
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem