Motyw podstrony

Jak radzić sobie z depresją i stresem pourazowym po wypadku w komunikacji?

Uczestnicy wypadku w komunikacji, którzy doświadczyli lub byli zagrożeni uszkodzeniem ciała lub śmiercią, w większości przypadków ponoszą także konsekwencje psychiczne tego wypadku, zapadając na PTSD czyli zaburzenia stresowe pourazowe.

Jak powszechnie wiadomo zespół stresu pourazowego wiąże się nie tylko z określonymi odczuciami, lękami, ale co bardzo istotne te negatywne przeżycia mają charakter nawracający, powtarzający się. Ujmując to kolokwialnie, poszkodowanych dręczą wspomnienia z wypadku, które przez swoją powtarzalność mogą nawet doprowadzić do zmiany osobowości a z całą pewnością odbijają się negatywnie na wielu strefach życia poszkodowanego. Niektórzy nasi klienci po wypadku targnęli się na swoje życie lub zupełnie odizolowali się od rodziny i przyjaciół.

Poszkodowany w wypadku drogowym, który odczuwa lęki czy też obserwuje zmiany w swoim zachowaniu, powinien w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy psychologicznej. Psycholog doradzi czy wystarczy sama psychoterapia czy też niezbędne jest włączenie, także leczenia farmakologicznego a zatem skieruje poszkodowanego do lekarza psychiatry.

Samodzielne metody radzenia sobie ze stresem powypadkowym

Największą rolę w leczeniu stresu powypadkowego pełni wsparcie osób bliskich. Poszkodowanym poleca się zatem skorzystanie z ofiarowywanej im pomocy. Jeżeli mamy się komu wypłakać, wyżalić, z kim porozmawiać to nie obawiajmy się zarzucania bliskiej nam osoby problemy, tylko pozwólmy sobie na czerpanie korzyści płynącej z dobrej komunikacji.

Poszkodowani powinni większą uwagę skierować na siebie i swoje potrzeby, czyli ujmując to kolokwialnie zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Pomocne jest słuchanie muzyki czy uprawianie sportu.

Należy pamiętać by "dać czas czasowi". Zmiana na lepsze to zawsze proces.

Pomoc psychologiczna i psychiatryczna

Poszkodowani w wypadku drogowym najczęściej korzystają z terapii poznawczo-behawioralnej, której skuteczność została udowodniona badaniami empirycznymi. 

Zgodnie ze standardami leczenia PTSD opracowanymi przez  International Society for Traumatic Stress Studies oraz American Psychiatric Association terapia powinna obejmować około 12 sesji po 90 minut.

Jeżeli mimo psychoterapii poszkodowany boryka się z bezsennością, ma napady paniki, jest labilny emocjonalnie lub też nie radzi sobie w inny sposób z codziennym funkcjonowaniem, powinien zostać skierowany do psychiatry. Niezbędne jest bowiem niekiedy leczenie farmakologiczne. W farmakoterapii stosuje się zazwyczaj leki przeciwdepresyjne a rzadziej także uspokajające.

Autor: Magda Gabryś

Duże Odszkodowania Sp. z o.o.
Ul.Opaczewska 44 lok. 9
02-372 Warszawa

NIP: 525 24 24 512
KRS: 0000304688

Sekretariat:
22 627 46 33
info@duzeodszkodowania.com

Odszkodowania powypadkowe:
531 200 351

Odszkodowania medyczne:
531 200 352

Inne odszkodowania i służebności:
22 627 46 33

Kontakt
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem