Motyw podstrony

Wysokość zadośćuczynienia za wypadek motocyklowy

Przed nami sezon motocyklowy 2021. Otwarcie sezonu motocyklowego nastąpi 24 kwietnia 2021 r. a wraz z nim warto przypomnieć, że także motocykliści mają prawo do zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek komunikacyjny, jednako jak pozostali kierowcy tj. gdy, nie są winni zdarzeniu w ruchu drogowym.

Wysokość zadośćuczynienia za wypadek motocyklowy

Motocyklista poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma prawo do zadośćuczynienia i odszkodowania powypadkowego, a w ciężkich przypadkach, także do renty- zgodnie z art. 444 i 445 Kodeksu cywilnego.

W niniejszym artykule chcemy przypomnieć, że kwota należnego motocykliście zadośćuczynienia zależy od wysokości doznanego cierpnienia fizycznego i psychicznego, wieku poszkodowanego, następstw wypadku w jego życiu prywatnym, zawodowym, a także od doznanego uszczerbku na zdrowiu. Zważyć trzeba, że kwota zadośćuczynienia nie jest określony z góry, nie są podane żadne jej ramy. Sąd oceniający sprawę, podejmuje decyzję w konkretnym przypadku, jaka to kwota zadośćuczynienia jest odpowiednia zgodnie z art. 445 par. 1 Kodeksu cywilnego tj. pamiętając, że zadośćuczynienie przewidziane w art. 445 § 1 k.c. ma charakter kompensacyjny, stanowi sposób naprawienia krzywdy, w postaci doznanych cierpień fizycznych i ujemnych przeżyć psychicznych, zarówno istniejącej w chwili orzekania jak i takiej, którą poszkodowany będzie w przyszłości na pewno lub z dającym się przewidzieć z dużym stopniem prawdopodobieństwa odczuwać. Zasadniczą przesłankę określającą jego wysokości stanowi więc stopień natężenia doznanej krzywdy tj. rodzaj, charakter, długotrwałość cierpień fizycznych i ujemnych doznań psychicznych ich intensywność, nieodwracalność ujemnych skutków zdrowotnych, a w tym zakresie stopień i trwałość doznanego kalectwa i związana z nim utrata perspektyw na przyszłość oraz towarzyszące jej poczucie bezradności powodowanej koniecznością korzystania z opieki innych osób oraz nieprzydatności społecznej.

Przykładowo, w sprawach, w których doszło do złamania ręki czy też obojczyka, kwoty zadośćuczynień wahają się w granicach od 15 000,00 zł do 160 000,00 zł. Kiedy następstem wypadku było złamanie nogi zasądzano kwoty pomiędzy 30 000,00 zł a nawet 200 000,00 zł. Odpowiadając na pytanie od czego zależą różnice, trzeba przypomnieć, że złamanie złamaniu nie równe. Niektóre złamania przebiegają łagodnie, bez żadnych powikłań, operacji, reoperacji i prowadzą do całkowitego wyzdrowienia. Inne wymagają czasami kilku zabiegów operacyjnych, finalnie niekoniecznie umożliwiających powrót do zdrowia. Zdarza się, że w następstwie wypadku złamanie nogi czy ręki, wymaga nie tylko leczenia ortopedycznego ale i neurologicznego, nie odzyskujemy pełnej rotacji, tracimy czucie w palcach itp. itd. Nadto, konsekwencje w życiu prywatnym, to także bardzo zindywidualizowana historia.

Jeśli potrzebujesz bezpłatnej porady zadzwoń lub zajrzyj po więcej informacji do naszego działu Odszkodowania.

Zapraszamy na bezpłatne porady prawne:

  • tel. 22 627 46 33
  • tel. kom. 531 200 351
  • info@duzeodszkodowania.com

 

 

Duże Odszkodowania Sp. z o.o.
Ul.Opaczewska 44 lok. 9
02-372 Warszawa

NIP: 525 24 24 512
KRS: 0000304688

Sekretariat:
22 627 46 33
info@duzeodszkodowania.com

Odszkodowania powypadkowe:
531 200 351

Odszkodowania medyczne:
531 200 352

Inne odszkodowania i służebności:
22 627 46 33

Kontakt
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem